22 | 07 | 2019

"Mikołajkowa" wizyta w Domu Dziecka

"Mikołajki"  ze Szkolnego  Koło PCK w akcji

Szkolne Koła PCK są bardzo ważnym ogniwem działającym w szkole. Skupiają dzieci i młodzież w wieku od 10 do 19 lat. Zakładane są począwszy od klasy IV szkół podstawowych, a następnie w szkołach gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Rozwijają  działalność dzieci i młodzieży, uwzględniając przy tym realizację wszystkich zadań statutowych PCK.  Podstawowym celem takich Kół  jest propagowanie w środowisku szkolnym idei humanitaryzmu i zasad działania Polskiego Czerwonego Krzyża, promocja zdrowego stylu życia, unikanie zagrożeń wynikających z uzależnień oraz poznawanie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.

W naszej szkole w Olszance również działają Szkolne Koła PCK, dla uczniów szkoły podstawowej  i osobne  dla młodzieży gimnazjalnej. Ich działalność to dla każdego ucznia  przede wszystkim  propozycja pożytecznego spędzania czasu wolnego, spełnienia się w życiu poprzez  niesienie pomocy drugiemu człowiekowi.

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres, kiedy z największą troską Polski Czerwony Krzyż myśli o osobach potrzebujących naszego wsparcia. Dlatego też - jak co roku - Szkolne Koło PCK w Olszance  pod przewodnictwem swojego opiekuna - pani Anny Machowskiej zorganizowało zbiórkę dla podopiecznych z brzeskiego Domu Dziecka.  Uczniowie chcieli pomóc pokrzywdzonym przez los i najbardziej potrzebującym dzieciom. Akcja trwała od listopada do pierwszych dni grudnia. Stała się bardzo szybko popularna wśród uczniów szkoły podstawowej m.in.: poprzez plakat oraz informacje systematycznie ogłaszane w klasach. Uczniowie ze SP w Olszance  chętnie wzięli udział w zbiórce i w dość krótkim czasie udało się zgromadzić wiele rzeczy, które po zapakowaniu w paczki, czekały już tylko na przekazanie ich potrzebującym. Zebrano wiele zabawek, gier, maskotek, książek, kolorowanek, różnorodnych  przyborów szkolnych i słodyczy.

W rolę „Mikołajów” z uśmiechem wcielili się najmłodsi  z  klasy czwartej.  Dzięki  tej wizycie  i podarunkom  dzieci  wniosły odrobinę radości, uśmiechu i szczęścia do  życia  podopiecznych z Domu Dziecka w Brzegu. Pomoc materialna to nie jedyny wymiar akcji.  Równie ważna jest towarzysząca jej rodzinna, ciepła atmosfera, radość dawania i dzielenia się w tych niepowtarzalnych dniach. Wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję serdecznie dziękujemy.

Tekst opracowała Joanna Sowierszenko

Foto Anna Machowska